Příručka pro občany obce Turkovice a přilehlých obcí
Nezapomeňte, že štěstí přeje připraveným!
Pro případ ohrožení
V našem běžném životě mohou nastat neočekávané a zcela mimořádné situace, jako jsou živelné pohromy (požáry, vichřice, sesuvy půdy a povodně), dopravní nehody s následným požárem nebo únikem přepravovaného nákladu a další, které mohou ohrozit životy nebo zdraví občana a způsobit rozsáhlé materiální škody.
Tento letáček obsahuje návod, jak se připravit na dopad možných následků uvedených mimořádných situací a minimalizovat nebezpečí ohrožení života nebo újmy na zdraví.
Co oznámit při předávání zprávy o mimořádné situaci a komu zavolat
Zjistíte-li mimořádnou událost, která ohrožuje Vás, další občany nebo majetek, okamžitě volejte Hasičský záchranný sbor na telefonní číslo 150.
Co je důležité uvést:
-Kde došlo k mimořádné situaci.
-K jaké situaci došlo: požár, únik nebezpečných látek, ohrožení přírodní katastrofou
-Uveďte své jméno a číslo telefonu, ze kterého voláte.
-Po ukončení hovoru zavěšte a čekejte na zpětný dotaz k ověření pravdivosti Vámi předané informace.
Při všech stavech ohrožující život volejte Zdravotnickou záchrannou službu, a to na číslo 155.
Podejte obdobnou informaci, jako příslušníkům Hasičského záchranného sboru.
Pokud jste svědky dopravní nehody, přivolejte i Policii ČR na číslo 158 nebo Městskou policii na číslo 156.
Ve všech situacích lze volat i na číslo 112.
Obecné zásady – jak se dozvím o hrozícím nebezpečí a jaké zásady dodržovat
Způsoby oznamování mimořádné situace:
Veřejné sdělovací prostředky – veřejnoprávní televize, rozhlas, tisk.
Tímto způsobem se občan dozví o hrozící mimořádné situaci, která ohrožuje větší území a předpokládá se varování v delším časovém předstihu.
Siréna – od 1.11.2001 vstoupil v platnost jediný varovný signál
Všeobecná výstraha – kolísavý tón po dobu 140 vteřin, který je možno 3x opakovat zhruba v tříminutových intervalech.
Pro svolání jednotek požární ochrany se používá přerušovaný tón po dobu 1 minuty. Pozor!!! Pro ověření funkčnosti se provádí pravidelná kontrola funkčnosti sirén. O této kontrole se dozvíte vždy ze sdělovacích prostředků a provádějí se zpravidla 2x za rok, a to na jaře a na podzim.
Nařízení obce v souladu s § 11 zákona č. 128/2000 Sb., O obcích: nařízení se vyvěšuje na úřední desce a veřejných výlepových plochách. Nabývá platnosti okamžikem vyvěšení a je závazné pro všechny občany v uvedené oblasti.
Magnetofony nebo jiné hovorové zařízení umístěné na mobilních prostředcích: vozidla Městské policie, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru apod..
Jak se chovat v mimořádné situaci:
-Respektovat a snažit se získat informace z veřejných sdělovacích prostředků, z nařízení obce.
-Nerozšiřovat poplašné a neověřené zprávy.
-Varovat ostatní ohrožené občany ve svém okolí.
-Netelefonovat zbytečně – telefonní síť je za mimořádných situací přetížena.
-Nepodceňovat vzniklou situaci.
-Pomáhat sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.
Co dělat, když Vám byla předepsána informace o bezprostředně hrozícím nebezpečí:
-Okamžitě se ukryjete. Jako úkryt stejně dobře poslouží výrobní závod, soukromý dům, obchod, budova úřadu, restaurační zařízení a pro děti škola. Nenechte děti posílat domů nebo se nesnažte je vyzvednout ze školy. Pedagogičtí pracovníci jsou instruováni, jak se o Vaše dítě postarat. V případě, že se zrovna nacházíte ve vozidle, toto zaparkujte a vyhledejte úkryt v budově.
-Uzavřete okna, dveře a ostatní otvory. Siréna nebo jinak vyhlášený signál nebezpečí může signalizovat mimo jiné únik otravných látek, zplodin, plynů nebo radioaktivních zplodin. Uzavřením prostoru snížíte riziko ohrožení Vašeho zdraví a zamoření.
-Sledujte sdělovací prostředky, zapněte rádio nebo televizi, poslouchejte informace vysílané z mobilních hovorových zařízení. Informace budou vysílány v častých intervalech.
-Pro případ evakuace si připravte přenosný radiopřijímač a baterie.
-Jedná-li se o katastrofu, je Vaší hlavní činností se ukrýt v případě nařízení evakuace se evakuovat.
Je nařízena evakuace! – Co dělat?
Může dojít k situaci, že v zájmu zdraví a ochrany životů obyvatel bude nařízena evakuace. Pokyn k evakuaci vydá příslušný krizový štáb, a to dle rozsahu ohrožení.
Co to znamená a jak se chovat?
Připravte si evakuační zavazadlo a nezapomeňte si jej označit jmenovkou. Měla by to být cestovní taška, kufr nebo batoh.
Co má obsahovat:
-Základní trvanlivé potraviny, dobře zabalený chléb a pitnou vodu nejlépe v originálních PET lahvích.
-Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
-Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
-Toaletní a hygienické potřeby.
-Léky, které užíváte, brýle.
-Svítilnu, kapesní nůž, šití, zápalky, tranzistorové rádio včetně rezervních monočlánků.
-Náhradní oděv a obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku.
Zajistěte si místo bydliště (byt, domek, apod.):
-Uhaste oheň v topidlech.
-Vypněte elektrické spotřebiče.
-Uzavřete přívod vody a plynu.
-Uzavřete okna a ostatní přístupy do bytu.
-Vezměte evakuační zavazadlo, opusťte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a odeberte se na určené shromaždiště k evakuaci nebo evakuujte soukromým vozidlem a řiďte se pokyny příslušníků policie nebo armády.
-Kočky a psy vezměte s sebou. Ostatní domácí exotická zvířata, která jsou schopná delšího přežití, zásobte krmením a vodou a zanechejte je v domácnosti.
-Dostavte se na shromaždiště určené k evakuaci.
-Respektujte vždy nařízený způsob evakuace. Dopravní prostředky zajišťují krizové štáby.Vyčleňují se dopravní prostředky pro nemocné, postižené a děti.
-Počítejte se skutečností, že místem dočasného přístřeší může být tělocvična, školní prostory, sezónní ubytovna a podobně.
-V případě, že bude povoleno použít k evakuaci vlastních vozidel, vezměte s sebou tolik spoluobčanů, aby vozidlo bylo plně vytíženo.
Jak se improvizovaně chránit, pokud nemáte k dispozici prostředky individuální protichemické ochrany:
-K ochraně dýchacích orgánů lze použít jako roušku vodou navlhčený kapesník, ručník, utěrku a tyto po určité době vyměnit.
-K ochraně povrchu hlavy a těla použijte pláštěnku, silonovou větrovku se zapínáním na zip, vlasy úplně zakryjte vhodnou pokrývkou hlavy, oči chraňte brýlemi, použijte rukavice a na nohy nejlépe pevnou vysokou obuv nebo gumáky.
-Po příchodu do uzavřeného prostoru nebo úkrytu si odložte svrchní oděv, tento dejte do igelitového pytle a pytel uzavřete.
-Osprchujte se, utřete do sucha a oblečte se do čistého náhradního oděvu.
Jak si připravit úkryt budovaný svépomocí
Při ukrytí obyvatelstva se počítá s použitím úkryty budovaných svépomocí. Jedná se o úkryty budované v suterénních prostorách obytných budov, za použití sklepů, sušáren, prádelen apod. Tyto úkryty ochrání proti pronikavé radiaci a z části proti toxickým látkám a jedovatým plynům.
Úkryt zesílíme následujícím způsobem:
Uzavřete veškerá okna a překontrolujte těsnost dveří. V případě nadzemního krytu utěsněte okna pytli s pískem nebo je zabedněte prkny a přikryjte zeminou. Ploché stropy zpevněte sloupky z trámů nebo kulatin. Vchodové dveře do krytu zesilte prkny nebo vzpěrami.
Kryt vybavte zásobou pitné vody, jídla, lavicí nebo židlemi na sezení, vědrem na hygienickou potřebu a ručním nářadím pro případné vyprošťování (lopata, krumpáč, pila, sekera, kladivo, kleště, hřebíky, apod.)
Jak se chovat v úkrytu:
-Chovejte se ukázněně a řiďte se pokyny pro ukrytí.
-Udržujte si v pohotovosti prostředky pro individuální ochranu nebo improvizované prostředky ochrany a použijte je v závislosti na situaci.
-Šetřete vodou, potravinami a v úkrytu udržujte pořádek a čistotu.
-Navzájem si pomáhejte, a to hlavně starším lidem, dětem a matkám s dětmi.
-Nekuřte, nepoužívejte otevřený oheň ani spotřebiče vydávající teplo. Ke svícení používejte kapesní svítilny.
Závěrem – čím se můžeme proti hrozícímu nebezpečí bránit?
Prostředky, které jsou k dispozici:
Všechny výrobní a zpracovatelské podniky musí mít ze zákona zpracovány Požární poplachové směrnice a dle zákona č.240/2000 Sb., O krizovém řízení, musí spolupracovat s městem na tvorbě krizového plánu.
Prostředky individuálního protichemické ochrany jsou uloženy zčásti na školách a školkách a zčásti v centrálním skladě. V případě nutnosti použití by obec zřizovala výdejní místa, o kterých by byli občané informováni všemi dostupnými prostředky.
Věřme, že přečtením těchto řádků získá občan základní informaci, jak se chovat při mimořádné situaci, jak postupovat, aby si ochránil zdraví a v neposlední míře napomohl svým chováním a jednáním likvidovat příčiny, ale i následky mimořádných situací.